The French Mission Team [fr]



Permanent Representative
François DELATTRE




Deputy Permanent Representative
Alexis LAMEK



Political Affairs and Security Council

Philippe BERTOUX
Political Counsellor / Security Council Coordinator

Marie AUDOUARD
Great Lakes (DRC, Uganda, Rwanda, Burundi), Peacebuilding Committee (PBC)

Alexis BERTHIER
Côte d’Ivoire, Sudan, South Sudan, Somalia, Erytrea, maritime piracy

Jean-Noël BONNIEU
Central African Republic, Boko Haram, Peacekeeping

Guillaume DABOUIS
Americas and Caribbean (Haiti), Europe, Balkans, Caucasus (Bosnia-Herzegovina, Kosovo, Ukraine), European issues, Decolonization, 4th Committee

Teymouraz GORJESTANI
Israel/Palestine, Lebanon, Syria

Isis JARAUD-DARNAULT
Asia (Afghanistan), Sanctions committees

Tomas NAPOLITANO
Disarmament, Non-Proliferation, Sanctions committees: Iran, North Korea, 1st Committee

Marianne OUDET
Guinea-Bissau, Liberia, Sanctions committees, Peacebuilding Committee (PBC)

Arnaud PESCHEUX
Iraq, Libya, Western Sahara, Yemen

Emmanuel SUQUET
West Africa (Mali, Sierra Leone, Sahel)

Development and sustainable development Affairs

François GAVE
Counsellor for development and sustainable development, 2nd Committee

Gabriel NORMAND
Focal point for ECOSOC, macroeconomic issues and Financing for Development, 2nd Committee

Adrien PINELLI
Climate, Sustainable development, 2nd Committee

Laure SERRA
Post-2015 Development Agenda, 2nd Committee

Economic, Financial and Budgetary Affairs

Vanessa GOURET
Financial Counsellor, Funds and programmes, 5th Committee

Morgan LARHANT
Deputy Financial Counsellor, UN Budget, 5th Committee

Christophe MORCHOINE
Deputy Financial Counsellor, Economic Affairs Councellor, UN procurements

Hélène MERLOT
Funds and programmes Attachée

Human Rights and Social Affairs

Tanguy STEHELIN
Legal Counsellor, International Law, Fight against impunity, 6th Committee

Benjamin CABOUAT
Protection of Civilians, Civil and Political Rights, Torture, Forced Disappearances, Death Penalty, Democracy, Rule of Law, Religious or Cultural Intolerance; Racism, Anti-Semitism and Xenophobia, legal affairs, 3rd Committee

Ahlem GHARBI
Humanitarian Affairs, Responsibility to Protect, Organized Crime, LGBT, 3rd Committee

Vanessa SELK
Rights of the Child, Children in Armed Conflicts, Women’s rights, Women, Peace and Security, Sexual violence in conflict, Indigenous Peoples, 3rd Committee

Peacekeeping and Military Affairs

Brigadier General Christian BEAU
Military Adviser, Head of the Military Mission

Colonel Christophe DEHERRE
Military Adviser

Colonel Bettina BOUGHANI
Internal Security

Lieutenant-Colonel Eudes RAMADIER
Deputy Military Adviser

Social Affairs

Fabienne BARTOLI
Counsellor

Reforms, Elections, Francophonie and Human Resources at the UN

Ahlem GHARBI
Reforms, Elections, Francophonie and Human Resources at the UN, 5th Committee

Carole MAISONNEUVE
Francophonie, 4th Committee, 5th Committee

Moujan SHIRAZI-MOAYED
Elections, Junior Professional Officers programme, Human Resources at the UN, 5th Committee

Press and Communication

Thierry CABOCHE
Spokesperson, Chef de cabinet

Marjolaine BREE
Deputy Spokesperson

Valérie GUILLAMO
Press Attachée

Dernière modification : 26/05/2015

top of the page